۱۳۹۴-۰۴-۲۱ گفتگو با مدیر بازرگانی خارجی دیار خودرو

آقای لطفی مدیر بازرگانی خارجی 

1- لطفا خودتان را معرفی نمایید و مختصری راجع به تحصیلات و اینکه چه مدت است که در دیار خودرو مشغول به کار هستید توضیح دهید.

بنده طاهر لطفی متولد 1360/4/15 هستم، فوق لیسانس بازرگانی دارم. بعد از فارغ التحصیلی سال 1384 در این شرکت مشغول به کار شدم. از ابتدا نیز در همین واحد شروع به کار کردم، در ابتدا این مجموعه با نام گروه صنعتی صابر فعالیت می نمود و عمده فعالیتمان در زمینه کاتالیز تامین مواد اولیه کوبن مبدل فر بود، برای مثال کاتالیز، ورق، مت و ... . بعد از چند سال واردات ماشین آلات نان صنعتی از آلمان، ترکیه و ... جزء زمینه های فعالیتمان قرار گرفت.

 سپس این مجموعه در دی ماه 1390 با نام دیار خودرو در عرصه خودرو سازی و واردات خودر از چین به فعالیت خود ادامه داد.

2- با توجه به اهمیت واحد بازرگانی خارجی، وظایف این واحد را چه می دانید و شما با چه واحدهایی بیشترین رابطه را دارید؟

اولین وظیفه پیدا کردن شرکای تجاری و در ادامه شناسایی خودروهایی مناسب برای واحد فروش و تحقیق و مذاکره در مورد قیمت و سایر موارد ،  سپس بعد از رسیدن به توافق منعکس نمودن نیازهای مشتریان به واحد فروش و طبق  برنامه ریزی های واحد مالی پروسه سفارش گذاری، خرید، مانیتورینگ تولید در کشور سازنده، حمل، ترخیص و تحویل به واحد فروش یا تولید در کارخانه و ... .

این واحد با تمام واحدها در ارتباط است به خصوص واحدهای مالی و فروش و فنی مهندسی و نیز مستقیما زیر نظر مدیر عامل است.

3- عمده هدف این واحد در سال  94 چیست؟ در سال 94 چه محصولاتی را ارائه خواهید نمود؟

عمده هدف این واحد تامین تولید است. در حال حاضر طبق آنچه که بخش فروش و نیرو خودرو در برنامه های کاری خود قرار داده اند، تمرکز روی ام4 و اچ6 از شرکت گریت وال بوده و نیز سابرینا در مدل های مختلف از شرکت بایک است. هم اینکه تولید را حداقل به 25000 دستگاه در سال برسانیم.

4- این مجموعه را چگونه می بینید؟ یک نقطه قوت و یک نقطه ضعف مجموعه دیار خودرو را بگویید.

از آنجا که محیط بسیار گرم و صمیمانه ای دارد، مانند خانه من است چرا که بنده اولین فعالیت کاری خود را نیز از اینجا آغاز نمودم، بیشتر زمان خود را در دیار هستم و به نوعی می توانم بگویم در اینجا بزرگ شده ام.

من نقطه ضعفی نمی بینم اما شاید بتوان گفت جوان بودن در عرصه خودرو است و این را نیز می توان با فعالیت بیشتر و مطالعه و کسب تجربیات حل نمود. نقطه قوت دیار را می توان انعطاف پذیری و چابکی در حل مشکلات و چالش هاست.

5- روابط با کشور چین را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا بعد از برداشتن تحریم قصد همکاری با خودروسازهای کره ای ، اروپائی و امریکائی را دارید؟

خودرو سازی را با چین شروع کردیم و می توان گفت اولین خودروی چینی توسط دیار خودرو به ایران وارد شد. همچنین در حال حاضر چین بزرگترین خودروساز جهان بوده و  محصولات بسیار معتبری از این کشور برای عرضه داریم که از هر لحاظ کامل هستند. به همین دلیل کشور چین  در اولویت تجاری ما قرار دارد و در بسیاری از بحران ها به یاری ما آمده است و ما از روابط با این کشور رضایتمندی کافی داشته و سعی در ادامه و هرچه بیشتر شدن مراودات داریم.

بنا به دلایل فوق در حال حاضر به دنبال شریک تجاری دیگری نیستیم، اما به دلیل استقبال مردم کشورمان از برندهای خارجی و معروف شاید واردات این خودروها را نیز در برنامه های آتی خود، قرار دهیم.

6- در این مدت زمان با چه مسائل و چالش هایی مواجه بوده اید؟ آیا برداشتن تحریم ها بر عملکرد و بهبود وضعت دیار خودرو موثر خواهد بود؟

عمده مساله در سال های گذشته وجود تحریم ها بوده که برخی از فعالیت هایمان را به خصوص فعالیت های بانکی را محدود و کند نمودند و آنها را نیز توانستیم با فراست و راه حل های ارائه شده توسط مدیر عامل حل نماییم و از این بحران ها به سلامت عبور کنیم. با امید به برداشته شدن تحریم ها بسیاری از مسائل نیز حل خواهند شد.

7- شما روابط بین مدیر و کارمند را چگونه تعریف می کنید و چه انتظاراتی از پرسنلتان دارید و چگونه می توان انگیزه کارکنان را بالا برد؟

سعی می کنم همانطور که با بنده رفتار شده است با همکاران برخورد نمایم کاملا دوستانه در قالب همکاری نه صرفا مدیریتی و انتظارم از کارمندان این است که کارهایشان را کماکان با کمترین اشتباه انجام دهند .

بحث انگیزش در کارکنان از دو جنبه یکی آکوردهای مالی و پاداش و دوم رضایت مشتریان تامین می شود.

8- لطفا حرف آخرتان را به دوستان و همکارانمان در دیار خودرو بزنید.

ما در حال حاضر از یکسری بحران ها و شرایط سخت را گذرانده ایم و بسیاری از مسائلمان حل شده است و با توجه به استراتژی های شرکت آینده ای روشن پیش رو داریم و از همکاران می خواهم که سعه صدر بیشتری داشته باشند تا همانند یک خانواده بتوانیم در کنار هم همکاری نموده و در رسیدن به اهداف تعیین شده مجموعه یاری رسان باشیم.