۱۳۹۳-۰۹-۱۷ دومین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران

به گزارش روابط عمومی شرکت دیار خودرو دومین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران ، دهم آذر ماه در مرکز همایش های برج میلاد برگزار گردید و نمایندگان خودروسازان و قطعه سازان بنام از 36 کشور دنیا در این همایش شرکت کردند. در این میان فرانسه بیشترین سهم را برای حضور در این همایش به خود اختصاص داده است نقش شرکای چینی بسیار پر رنگ بود و غرفه دیار خودرو که تولید محصولات بایک و گریت وال چین را در ایران بر عهده دارد با استقبال خوبی روبرو گردید .
صنعت خودرو سازی را باید مهم ترین بخش تاثیرگذار در بروز و تعمیق رکود بخش صنعت محسوب کرد . صنعت خودرو سازی در ایران سهمی در حدود 13 درصدی از ارزش افزوده صنعت و سهم حدود 12 درصدی از اشتغال صنعتی را به خود اختصاص داده است .


صنعت خودرو سازی با وجود سهم پایین از سرمایه گذاری (3.2 درصد) به دلیل برخورداری از توانمندی های بالا و داشتن ارتباطهای پسین و پیشین قوی ، نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال ایفا می کند .
در همین راستا دومین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر صنعت و معدن ، تجارت به همراه مدیران عامل شرکتهای خودرو ، صبح دهم آذرماه با پخش سرود ملی ایران آغاز به کارکرد . این همایش که با حضور نمایندگان شرکتهای قطعه ساز و خودرو ساز و همچنین شرکای خارجی شرکت های داخلی  از جمله شرکت دیار خودرو در حالی برگزار گردید که در طول این همایش فعالین قطعه ساز و خودرو ساز داخلی جلساتی را با قطعه سازان و خودرو سازان برتر بین المللی برگزار و در نهایت به توافقی برای تعمق همکاری ها دست پیدا کند .
مهندس نعمت زاده ، وزیر صنعت،معدن و تجارت در بیاناتی ضمن تشریح سیاستهای وزارت صنعت از برنامه های آتی این وزارتخانه در کاهش وابستگی نفتی و توسعه صنعت خودرو خبر داد . در ادامه این همایش بیانیه رئیس انجمن جهانی خودرو سازان قرائت گردید ، وی به فرصت های موجود در صنعت خودروسازی ایران تاکید کرد . همچنین آقای کمار قائم مقام PSA در اظهاراتی ایران را یکی از مهمترین بازارهای خاورمیانه دانست و اذعان داشت : ما به دنبال این هستیم که نیازهای مشتریان ایرانی را پاسخگو باشیم .


در ادامه مهندس ساسان قربانی (موسس بیش از 20شرکت قطعه ساز و رئیس انجمن قطعه سازان ایران ) که از معروفترین چهره های شرکت کننده در دومین همایش صنعت خودرو است با اشاره به تمدید مذاکرات هسته ای و تاثیر آن بر روند برگزاری همایش افزود : برنامه ریزی برای برگزاری همایش بین المللی صنعت خودرو ایران به گونه ای بود که این همایش تا حدود زیادی مستقل از نتیجه مذاکرات ایران با 5+1 باشد به نحوی برنامه ها تدوین شود که مذاکرات روی اتفاقات آن آن و حضور میهمانان موثر نباشد . هرچند اگر هم مذاکرات به نتیجه مثبت می رسید ، به طور قطع تاثیر بیشتری روی حضور خارجی ها درر ایران داشت وی با بیان اینکه با روشن شدن نتیجه مذاکرات 5+1 ، شرکتهای آمریکایی از حضور در همایش منصرف شده اند  افزود احتمال آمدن نمایندگانی از این شرکت ها در آینده نزدیک چندان دور از ذهن نیست .
مهندس قربانی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاکید مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به آغاز مشارکت خودرو سازان داخلی با خارجی ها حداقل با 40 درصد ساخت داخلی نیز گفت : این موضوع بارها و بارها از سوی وزیر صنعت ، معدن و تجارت در جلسات شورای سیاستگذاری خودرو مورد تاکید قرار گرفته است ؛ بنابراین ایران با مزیت بسیار ، نیروی انسانی و قطعه سازی مناسب باید از توان داخلی برای تولید خودرو استفاده کرد .
شایان ذکر است که شرکت "سازه های خودرو دیار " که در دومین همایش صنعت خودرو ایران حضور گسترده و پر رنگی داشت توانسته است با بکارگیری توانایی داخلی و دانش روز جهان به مشارکت 40 درصدی با شرکای چینی خود دست پیدا کند .
همچنین در حاشیه دومین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران و در جنب سالن اصلی مرکز همایش های برج میلاد غرفه دیار خودرو به همراه کارشناسان این شرکت قرار گرفته بود که به معرفی محصولات و توانایی‌های خود پرداختند که مورد استقبال زیادی نیز از سوی مدعوین قرار گرفت . یکی از مهم ترین دلایل این استقبال را میتوان در تنوع محصولات این شرکت در کنار به‌کارگیری تکنولوژی روز دنیا در صنعت خودرو سازی نام برد .
گفتنی است در حاشیه این همایش ، تمبر دومین همایش صنعت خودرو ایران توسط وزیر نیرو و معاونان صنعت ، معدن و تجارت و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران رونمایی شد .